Нажмите "Enter", чтобы перейти к содержанию

Продаж та оренда паїв в Україні

Ринок землі — це комплекс суспільних відносин в аграрному секторі, який передбачає переоформлення права власності на землю певного цільового призначення та визначеного розміру. На момент прийняття Законодавчого акту № 552-IX існувала лише його тіньова сторона, від того, що продаж земельних ділянок юридично перебував під мораторієм. Але це не завадило деяким особам за підтримки хабарів якось трансформувати право під свої потреби за рахунок довгострокової оренди. Але після внесення змін на ринок землі все відбувається добросовісно і прозоро, і будь-хто може контролювати процес торгівлі у відкритому доступі.

З метою покращення відносин на ринку землі в 2020 році уряд України розпочав реформу, яка триває досі. Говорячи про це, зазначимо, що 272 народних депутата ухвалили ще один Законодавчий акт № 2195, який регулює норми продажу земель сільськогосподарського призначення та проведення аукціонів з оформлення оренди земельних ділянок, що перебувають у власності обласних громад.

Подібні аукціони проходять і в системі Прозорро в публічному, електронному форматі. У них має право брати участь як фізична, так і юридична особа. Придбання прав користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення відбувається за договором купівлі-продажу або оренди з оголошенням переможця аукціону. Це буде особа або компанія, яка запропонувала найвищу ціну за лот. Більше про земельні аукціони, які відбудуться, ви зможете дізнатися найближчим часом.

Оренда землі в Україні

Договір оренди землі – це договір, за яким власник ділянки зобов’язується передати орендареві цю землю у тимчасове користування та експлуатацію на визначений строк за визначену плату, а орендар зобов’язується експлуатувати цей земельний наділ відповідно до пункту договору та законодавства.

Предметом цієї операції є земельні ділянки, що перебувають у власності українців, фізичних осіб, а також комунальної чи державної власності. Суб’єкт за договором оренди землі набуває рангу майна, що передається від одного громадянина до іншого, з дня держреєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

Власник наділу має право висунути побажання про посвідчення договору оренди землі у нотаріуса та скасувати це бажання. Скасування побажання вважається правочином однієї сторони, що підлягає нотаріальному посвідченню. Це побажання є обмеженням прав на земельну ділянку і підлягає реєстрації в державних органах у порядку, встановленому Законом.

Період дії договору оренди земельного наділу встановлюється за домовленістю сторін, але не може перевищувати 50 років. Днем укладення договору оренди вважається з дня його укладання. Право оренди землі починається з моменту реєстрації такого права в державних органах.

Договір оренди землі складається в письмовій формі і за бажанням будь-якої із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Істотними пунктами договору оренди землі є:

  • предмет оренди (кадастровий реєстраційний номер, місцезнаходження та площа земельної ділянки);
  • день реєстрації та строк дії договору оренди;
  • оплата оренди з опублікуванням її розміру, індексації, варіанту та умов розрахунку, часу, порядку внесення змін та відповідальності за невиконання умов договору.

Якщо сторони не відмовляються від заповнення договору оренди землі, можуть бути вказані інші дані.

Основна відмінність у процедурах із землею сільськогосподарського призначення від земель під будівництво полягає в тому, що продаж ділянок цієї категорії через мораторій був недоступний.

Купівля та оренда землі у місті Ужгород

Сьогодні ви можете купити або орендувати земельну ділянку в місті Ужгород, відвідавши будь-який майданчик, котрий працює в системі Прозорро. Подивитися, які земельні ділянку будуть реалізовуватися найближчим часом ви можете на сайті https://agravery.com/uk/posts/show/aki-zemelni-dilanki-mozna-orenduvati-ci-pridbati-u-sistemi-prozorroprodazi-uze-u-listopadi. 

Земля як лот, що використовується для проведення аукціону, не буде фігурувати у самому відведенні землі як товар з передачею права власності переможцю аукціону в кінці аукціону. Об’єктом аукціону є право оренди земельних ділянок державної власності для ведення сільськогосподарської діяльності на строк, зазначений у лоті. При цьому дані заборони на продаж землі не порушуються – продаж не відбувається, ділянка лише тимчасово використовується для користування. 

Але решта процедури торгів схожа на аукціони, де лоти є земельними ділянками для будівництва будівель або садівництва і охоплюють ті самі етапи:

  • вибір земельної ділянки зі списку, наданого на платформі;
  • подання первинної заявки;
  • брати участь в онлайн-аукціоні;
  • уточнення переможця;
  • укладання договору оренди земельної ділянки та перерахування передбаченого цим договором початкового внеску.

Якщо аукціон не відбувся через відсутність необхідної кількості учасників, або було виявлено істотне порушення процесу чи порядку проведення аукціону, то він визнається недійсним і для цього лоту встановлюється подальша дата проведення аукціону.